İş İnsanı Mehmet Suna Yazdı

İş İnsanı Mehmet Suna Yazdı

16 Perşembe 2023

#

Bazı yazılar okunsun diye değil,dokunsun diye yazılır…

İnsanoğlunun davranış şekli bin yıllardır dünya üzerinde nesilden nesile, atadan dedeye, dededen babaya, babadan oğula, anadan kızına aktarım yoluyla ve genetik olarak devam edip gelmektedir. Bugünkü insanlığın bulunduğu noktada bizim kadar atalarımızında sorumluluğundadır,gelecek yüzyıllarda da bizlerin sorumluluğu olacak.
Çocuklara hepimiz kibar olmayı,nezaketi,hoşgörüyü,efendiliği,saygıyı,sevgiyi,sağlıklı yaşamın nasıl olacağını,inancı, ibadeti,sanatı,sporu , kötü alışkanlıklardan korunmayı , iyi alışkanlıklar edinmeyi , işimize olan saygımızı, doğruluğun,dürüstlüğün karakterimizi yansıttığını öğretmeliyiz ama öğretmek için bizim bilmemiz lazım.

Eğer gördüğünüz yanlışları yapmazsanız doğru yoldasınız demektir. Yanlışı doğruyu toplum, çocuklar, gençler nasıl anlayacak, doğru yolu nasıl bulacaklar?
Çocukları,gençleri; geleceğe nasıl ulaştıracağız yada geleceği gençlere nasıl teslim edeceğiz?
Toplumun önünde rol model yani örnek alınan insanlar var ve bu insanların davranışları gelecek nesilleri şekillendiriyor.
Kim bu insanlar?
Aile; yani Anne, Baba öğretmeler, din adamları, iş insanları, kanaat önderleri, siyasetçiler, sanatçılar, bürokratlar toplumun önünde; görsel medyada, sosyal medyada veya günlük yaşamda göz önünde olan ve çocukların, gençlerin örnek aldığı insanlardır. Bu insanlar davranışlarına, konuşmalarına, giyinmelerine vs. yaşantılarına dikkat etmeleri gerekir.
Anadolu’da bir şehri incelemeye alır isek kimler var göz önünde örnek alınacak?
Anneler, babalar öğretmenler, Din adamları, Mülki amirler ve kamu personeli , belediye başkanı, Yargı mensupları, Doktorlar siyasetçiler, iş insanları, sosyal medya ünlüleri, toplumun katmanlarını oluşturan bu insanların yaşamları,davranışları çok önemlidir.
Nasıl davranmalı ?
Nasıl örnek olmalılar ?